1․Գագիկը ունի 50 կանաչ մատիտ և 30 կապույտ մատիտ։Քանի մատիտ ունի Գագիկը։
Լուծում՝․50-30=20
Պատասխան՝․20։
2,Լիան ունի 30 գրիչ և 10 հատով պակաս։Քանի գրիչ ունի Լիան։
Լուծում՝․30-10=20
Պատասխան՝․20։
1․Գագիկը ունի 50 կանաչ մատիտ և 30 կապույտ մատիտ։Քանի մատիտ ունի Գագիկը։
Լուծում՝․50-30=20
Պատասխան՝․20։
2,Լիան ունի 30 գրիչ և 10 հատով պակաս։Քանի գրիչ ունի Լիան։
Լուծում՝․30-10=20
Պատասխան՝․20։
Հիշի՛ր. Ի տարբերություն բազմապատկման, գումարման կամ հանման բաժանումը սկսում ենք առաջին թվից, այսինքն ձախից աջ: Հիշենք, որ բաժանման գործողության յուրաքանչյուր թիվ ունի իր անվանումը: Բաժանելի բաժանարար քանորդ 65:5=13 · Այն թիվը, որը բաժանվում, է կոչվում է բաժանելի: · Այն թիվը որի վրա է կատարվում բաժանումը, կոչվում է բաժանարար: · Բաժանման արդյունքը (պատասխան) կոչվում է քանորդ: Դիտարկենք հետևյալ օրինակը 72:3=24 7:3=2 մնացորդ 1 12:3=4 Սկսում ենք առաջին թվից, և որոշում ենք, թե 7-ի մեջ քանի 3 կա: Գտնելով, որ 7-ի մեջ ունենք 2 հատ 3, ստանում ենք 6: Բայց չենք մոռանում, որ 6-ը 7-ից հանելով դեռ մեր մոտ մնում է 1 միավոր, որը 3-ի չի բաժանվում: Դրա համար անցնում ենք առաջ և վերցնում ենք նաև 2-ը, այսինքն 1-ի կողքը դնելով 2 թվանշանը և ստանալով 12 թիվը, կհաշվենք 12:3-ի արտահայտությունը և կստանանք 4: Պատասխանում կստանանք 24: 72:6=12 88:4=22 99:33=3 45:3=15 99:3=33 88:22=4 84:7=12 77:77=11 66:33=2 84:6=14 44:4=1133:11=3 56:4=14 44:2=22 77:11=7 95:5=19 66:3=22 99:99=1 72:3=24 66:66,=11 44:22=22 48:3=16 55:5=11 22:11=2 Հիշի՛ր. 1. Թիվը 1-ի բաժանելիս ստանում ենք նույն թիվը: 2. Թիվը նույն թվին բաժանելիս ստանում ենք 1: 3. Թիվը 0-ի բաժանելիս ստանում ենք 0: 4. Թիվը 10-ի, 100-ի, 1000-ի բաժանելիս բաժանելիից կրճատում ենք բաժանարարի մեջ եղած 0-ները Կատարի՛ր առաջադրանքը (123-23):5=20 (257-77):6=3 (1596-1500):8=12 (3650-650):3=1000 (9400-9200):10=20 (56700-1850):0=0 պատասխանը չկա (14500-13000):1= 1500 (6540-6500):40=1 (18000-8000):1000=10 (9500-500):100=90
Առաջադրանք 1.
Գրի՛ր 10 եռանիշ թվեր, որոնց տասնավորը 8 է- 888 781 189 128 348 568 798 987 168 238
Գրի՛ր հինգ հնգանիշ թվեր, որոնց հարյուրավորը 0 է-5012 1023 2023 2098 3031
Գրի՛ր 5 քառանիշ թիվ, որոնց հարյուրավորը և միավորը 1 է- 4141 3131 8181 9191 5151
Առաջադրանք 2
Գրի՛ր թվանշաններով 286,5611,20143, 688,
Երկու հարյուր ութսունվեց, հինգ հազար վեց հարյուր տասնմեկ, քսան հազար հարյուր քառասուներեք, վեց
հարյուր, ութսունութ
Առաջադրանք 3
Դի՛ր համապատասխան գործողության նշանը, որպեսզի հավասարությունը ճիշտ ստանանք
+, -, x, /
6 x 5 + 9 = 39
10 x 10 + 28= 128
85- 5 +20= 100
15x 2 +20= 50
100- 50- 20= 30
1500- 1000+25=525
1․Գագիկը ունի 50 կանաչ մատիտ և 30 կապույտ մատիտ։Քանի մատիտ ունի Գագիկը։
Լուծում՝․50-30=20
Պատասխան՝․20։
2,Լիան ունի 30 գրիչ և 10 հատով պակաս։Քանի գրիչ ունի Լիան։
Լուծում՝․30-10=20
Պատասխան՝․20։
3․Արփին ունի 20 մազակալ և 10-ով պակաս։Քանի մազակալ ունի Արփին։
Լուծում՝․20-10=10
Պատասխան՝․10։
4․Ալիսան ունի 60 բլոկնոտ և 20-ով պակաս։Քանի բլոկնոտ ունի Ալիսան։
Լուծում՝․60-20=40
Պատասխան՝․40։
5․Ալենը ունի 70 մեքենա և 50-ով պակաս։Քանի մեքենա ունի Ալենը։
Լուծում՝․70-50=20
Պատասխան՝․20
խնդիրը լավ հասկանալու համար անրաժեշտե հստակ առանձնացնել խնդրի պայմանը և պահանջը ։ Դա կոչվում է համառոտագրություն։
փորձենք համառոտագրել խնդիրը
Շուշանը ունի 20 կարմիր մատիտ և 10-ով պակաս կանաչ մատիտ- ՊԱՅՄԱՆ-
քանի մատիտ ունի Շուշանը։ -ՊԱՀԱՆՋ-
համառոտագրություն
կարմիր մաիտիտ-20
կանաչ մատիտ -10-ով պակաս
պահանջ ընդամեն ? մատիտ
համառոտագրությունից տեսնում ենք որ խնդիրը լուծելու համար պետքե կատարենք երկու գործողություն
նախ պետք է հաշվենք կանաչ մատիտների քանակը ապա ընդանուր մատիտները
լուծում 20-10=10 20+10=30
պատ․՜ 30
1.a)13+9=22
22×4=88
5×9=45
38+45=83
6×7=42
68-42=26
b)27-13=14
14×5=70
8×6=48
36:3=12
48+12=60
5×12=60
83+60=143
C)29-14=15
60:15=4
4×7=28
49+28=77
9×5=45
76-45=31
d)67-21=46
9×46=414
35:7=5
45-5=40
8×9=72
5×7=35
72+35=107
a)21+6=27
27×7=189
12×7=84
63+84=147
7×9=63
83-63=20
b)85-27=58
58×8=464
9×5=45
84:7=12
45+12=57
7×9=63
125+63=188
C)29-12=17
85:17=5
8×13=104
72+104=176
9×12=108
146-108=38
d)23-9=14
17×14=238
81:3=27
98-27=71
12×6=72
15×4=60
72+60=132
a)17+6=23
23×9=207
ա) Լուծում՝
1)250+200=450
2)450-350=100
բ) Լուծում`
1)200+400=600
2)600-450=150
ա)1×9=9
2×9=18
3×9=27
6×3=18
6×4=24
6×5=30
42:6=7
36:6=6
60:6=10
40:4=10
40:8=5
40:5=8
բ)4×6=24
5×6=30
6×6=36
7×4=28
7×5=35
7×6=42
70:7=10
81:9=9
72:9=8
20:3=10
30:5=6
30:6=5
ա)9,444,1000
բ)66,328,105
ա)տասնչորս,հինգ հարյուր վաթսունչորս,ինը հարյուր իննսունինը
բ)ինը,վաթսուներեք,յոթ հարյուր ութսուներեք
ա) Լուծում՝
1)240+60=300
2)240+300=540
բ) Լուծում`
1)400-50=350
2)400+350=750
գ) Լուծում`
1)250-30=220
2)250+220=470
ա)5+2×7=19
8×6+5=53
բ)40-40:4=30
83-48:6=75
գ)36;4×8=12
18:2×6=54
Բազմապատկման գործողության տեղափոխական հատկությունը
Շոկոլադի այս սալիկը բաղկացած է փոքրիկ կտորների 4 շարքերից, յուրաքանչյուր շարքում` 7 կտոր:
Ընդամենը քանի՞ կտորներից է բաղկացած սալիկը:
Այս խնդիրը լուծելու համար պետք է կատարել 4⋅7 բազմապատկումը:
Այսպիսով, սալիկը բաղկացած է 28 կտորներից:
Շրջենք նույն սալիկը:
Հիմա այն բաղկացած է փոքրիկ կտորների 7 շարքերից, յուրաքանչյուր շարքում` 4 կտոր:
Կտորների ընդհանուր թիվը կլինի 7⋅4:
Սա շոկոլադի նույն սալիկն է, և կտորների ընդհանուր թիվը շրջելուց չի փոխվում:
Գալիս ենք հետևյալ հավասարությանը՝ 4⋅7=7⋅4:
Եզրակացնում ենք, որ բազմապատկում կատարելիս արտադրիչների տեղերը կարելի է փոխել:
Սա բազմապատկման գործողության տեղափոխական հատկությունն է:
Արտադրիչների տեղերը փոխելիս արտադրյալը չի փոխվում:
Առաջադրանքները կատարի՛ր ըստ օրինակի
12×3=3×12=36
24×5=5×24=120
18×8=8×18=144
23×9=9×23=207
41×3=3×41=123
18×4=4×18=72
11×9=9×11=99
34×3=3×43=102
52×3=3×52=154
62×2=2×62=124
13×8=8×13=104
28×7=7×18=196
46×6=6×46=276
Սա բազմապատկման գործողության զուգորդական հատկություն
Գևորգն ունի այս խաղալիքը, որը կազմված է փոքր խորանարդիկներից:
Գևորգը որոշեց հաշվել փոքր խորանարդիկների ընդհանուր թիվը:
1-ին եղանակ
Նա նկատեց, որ երբ վերևից է նայում, ապա տեսնում է կանաչով ներկված խորանարդիկների 4 շարք, յուրաքանչյուրում` 5 խորանարդիկ:
Ուրեմն, կանաչով ներկված են ընդամենը 4⋅5=20 խորանարդիկ:
Գևորգը հասկացավ, որ այս 20 խորանարդիկները կազմում են ընդամենը վերևի շերտը: Իսկ խաղալիքն ունի այդպիսի 3 շերտ:
Ուրեմն, 3-ը պետք է բազմապատկել 20-ով՝ 3⋅20=60:
Պատասխան՝ խաղալիքը բաղկացած է 60 խորանարդիկներից:
Ուշադրություն
Խորանարդիկների թիվը գտնելու համար Գևորգը կատարեց հետևյալ գործողությունները՝ 3⋅(4⋅5):
Գևորգը հասկացավ, որ խորանարդիկների թիվը կարող էր հաշվել մեկ այլ եղանակով:
2-րդ եղանակ
Գևորգը նկատեց, որ երբ նայում է ձախից, ապա տեսնում է կարմիրով ներկված խորանարդիկների 3 շարք, յուրաքանչյուրում՝ 4 խորանարդիկ:
Ուրեմն, կարմիրով ներկված է ընդամենը 3⋅4=12 խորանարդիկ:
Գևորգը հասկացավ, որ այս 12 խորանարդիկները կազմում են ընդամենը ձախ շերտը: Իսկ խաղալիքն ունի այդպիսի 5 շերտ:
Ուրեմն, 12-ը պետք է բազմապատկել 5-ով:
Ուշադրություն
Այսպիսով, խորանարդիկների թիվը կարելի է հաշվել նաև այսպես՝ (3⋅4)⋅5:
Գևորգը եզրակացրեց, որ 3⋅(4⋅5)=(3⋅4)⋅5:
Սա բազմապատկման գործողության զուգորդական հատկությունն է:
Մի քանի թվերի արտադրյալը չի փոխվի, եթե որևէ երկու հարևան արտադրիչները փոխարինենք դրանց արտադրյալով:
Օրինակ
ա) Հաշվենք 20⋅3⋅2 արտադրյալը:
20.3.2=120
2․20․3=120
Կատարի՛ր առաջադրանքները ըստ օրինակի
3x12x10=36×10=360
10x3x12=30×12=360
6x5x13=30×13=390
3x15x10=45×10=450
5x21x2=105×2=210
7x9x3=63×3=189
9x6x8=54×8=432
11x8x2=88×2=176
Կամ․
Առաջին և երկրորդ արտադրիչները փոխարինենք դրանց արտադրյալով՝ 20⋅3⋅2=60⋅2=120
բ) Հաշվենք 5⋅3⋅10 արտադրյալը:
Երկրորդ և երրորդ արտադրիչները փոխարինենք դրանց արտադրյալով՝ 5⋅3⋅10=5⋅30=150
Կատարիր առաջադրանքը ըստ օրինակի․
21x5x3=21×15=315
105x3=315
21x15=315
32x3x5=32×15=480
18x4x3=18×12=216
52x5x2=52×10=520
19x6x4=19×24=456
Արտադրյալի հատկությունները
Խնդիր.
Վարդանն ուներ 3 հատ 50 դրամանոց մետաղադրամ:
Մայրիկը Վարդանին տվեց ևս 3 հատ 50 դրամանոց մետաղադրամ:
Արդյունքում որքա՞ն փող եղավ Վարդանի մոտ:
Լուծում.
Վարդանն ուներ 3 հատ 50 դրամանոց մետաղադրամ:
Ընդամենը Վարդանն ուներ 50⋅3=150 դրամ:
Մայրիկը Վարդանին տվեց ևս 3 հատ 50 դրամանոց մետաղադրամ:
Վարդանի մոտ եղավ 6 հատ 50 դրամանոց մետաղադրամ:
Ընդամենը դարձավ 50⋅6=300 դրամ:
Պատասխան՝ Վարդանի մոտ եղավ 300 դրամ:
Ի՞նչ ենք եզրակացնում այս խնդրից:
Վարդանի մոտ կար 50⋅3=150 դրամ և դարձավ 50⋅6=300 դրամ:
Համեմատելով 50⋅3=150 և 50⋅6=300 բազմապատկումները՝ նկատում ենք, որ 50-ի արտադրիչը 3-ից դարձավ 6, այսինքն՝ մեծացավ 2 անգամ:
Այդ պատճառով 150 արտադրյալը դարձավ 300, այսինքն ևս մեծացավ 2 անգամ:
Եկանք հետևյալ կանոնին.
Քանի անգամ մեծացնում ենք արտադրիչը, այդքան անգամ մեծանում է արտադրյալը:
Ճիշտ է նաև փոքրացման մասին կանոնը.
Քանի անգամ փոքրացնում ենք արտադրիչը, այդքան անգամ փոքրանում է արտադրյալը:
օրինակ՜ 367
300+60+7=367
574=500+70+4
632=600+30+2
819=800+10+9
248=200+40+8
475=400+70+5
346=300+40+6
600+40+5=645
300+80+8=388
600+10+0=610
200+90+3=293
500+60+4=564
700+20+1=721
100+10+1=111
200+80+4=284
100+20+4=124
120+80+5=205
400+20+2=422
28X7=196
34X6=204
28X5=140
19X3=57
53X6= 318
45X7=315
62×3=186
միանիշ
ամենաթոքր-1
ամենամեծ-9
երկնիշ
ամենափոքր-10
ամենամեծ-99
եռանիշ
ամենափոքր-100
ամենամեծ-999
քառանիշ
ամենափոքր-1000
ամենամեծ-9999
100+52=152
10+100=110
1000-999=1
խնդիր
հայրիկ արաին տվեց 250 դր իսկ պապիկ 200: Արան այդ գումարով, որ արժեր 350 դր որքան գումար մնաց
լուծում 250+200=450
450-350=150
պատ․՜ 150